ناهید

 در منظومه شمسی ما سیاره ناهید یا زهره بعد از عطارد دومین سیاره نزدیک به خورشید است. ناهید داغ ترین سیاره در منظومه شمسی ماست. این سیاره با ابرهای اسید سولفوریکی که به سرعت در حال چرخش و حرکتند پوشیده شده که گرمای خورشید را به دام می اندازند. جو ناهید بیشتر از دی اکسید کربن است. با این که ناهید هسته آهنی دارد ولی فقط یک حوزه مغناطیسی خیلی ضعیف دارد.

  •  شبیه ترین سیاره به زمین

 سیاره ناهید به عنوان قل زمین شناخته می شود. چون از نظر اندازه، جرم، ترکیب و فاصله از خورشید این دو سیاره خیلی شبیه به هم هستند. هیچ سیاره دیگری هم به اندازه ناهید به زمین نزدیک نمی شود. وقتی ناهید خیلی به زمین نزدیک می شود فاصله اش از زمین به حدود 7/23 میلیون مایل (2/38 میلیون کیلومتر) می رسد.

 وقتی از زمین به ناهید نگاه می کنیم، ناهید از هر سیاره دیگری یا از هر ستاره دیگری درخشان تر است. به خاطر نزدیکی ناهید به زمین و ابرهای دورش که نور خورشید را منعکس می کنند، این سیاره درخشان ترین سیاره در آسمان به نظر ما می رسد. در زمان های مشخصی از سال، ناهید در میان ستاره ها و سیاره ها اولین شیئی ست که درشامگاه در غرب آسمان دیده می شود. در زمان هایی نیز آخرین شیئی ست که هنگام صبح در آسمان شرقی دیده می شود. حتی وقتی ناهید نزدیک زمین است، در هنگام بیشترین میزان درخشندگیش می توان آن را در نور روز هم مشاهده کرد.

  •  اندازه

 قطر ناهید حدود 7520 مایل (12100 کیلومتر) است که 400 مایل (644 کیلومتر) کمتر از زمین است یا حدود 95 درصد قطر زمین را دارد.

  •    دما

 ناهید گرم ترین سیاره در منظومه شمسی ماست. ابرهایی که آنرا دربرگرفته اند، گرمای خورشید را به دام می اندازند (اثر گلخانه ای) و این باعث می شود که گرمای ناهید به 480 درجه سانتی گراد برسد. گیاهان و جانورانی که روی سطح زمین زندگی می کنند به خاطر گرمای زیاد نمی توانند روی سطح ناهید زندگی کنند. ولی نمی دانیم که آیا هیچ نوعی از حیات در ناهید وجود ندارد؟ دانشمندان شک دارند که در ناهید هیچ شکلی از زندگی وجود داشته باشد.

 ستاره شناسان باور دارند که دمای زیاد سطح ناهید را می توان با اثر گلخانه ای توضیح داد. یک گلخانه اجازه می دهد انرژی تابشی از خورشید بتابد ولی مانع از آن می شود که بیشتر گرما از آن منعکس شود. ابرهای ضخیم و جو متراکم ناهید همین کار را انجام می دهند. انرژی تابشی خورشید به جو سیاره می رسد, ولی ذرات بزرگ اسید سولفوریکی که در ابر وجود دارند و مقدار زیاد دی اکسید کربنی که در جو وجود دارد بیشتر انرژی خورشید را درسطح سیاره به دام می اندازد.

  •  جرم و تراکم

 جرم ناهید حدود چهار پنجم جرم زمین است. نیروی جاذبه روی ناهید کمتر از زمین است. به همین دلیل وزن یک شیء 100 پوندی بر روی زمین، روی ناهید به حدود 88 پوند می رسد. ناهید همچنین نسبت به زمین تراکم کمتری دارد. یعنی وزن تکه ای از ناهید کمی کمتر از وزن همان تکه از زمین است. ناهید بعد از زمین و عطارد متراکم ترین سیاره منظومه شمسی ماست.

  •  مدار

 ناهید بعد از عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید است. متوسط فاصله ناهید از خورشید حدود 2/67 میلیون مایل (2/108 میلیون کیلومتر) است (زمین 150 میلیون کیلومتر و عطارد 9/57 میلیون کیلومتر از خورشید فاصله دارند).

 مدار ناهید بیشتر دایره ای شکل است تا بیضی شکل. در حالی که مدار بیشتر سیارات دیگر بیضی شکل است.

  •  طول روز و سال

 ناهید خیلی آهسته می گردد. هرروز روی ناهید 243 روز زمینی طول می کشد. 225 روز زمینی یا 2/71 ماه هم طول می کشد تا ناهید یک بار به دور خورشید بگردد و یک سال پدید آید. موقعی که ناهید و زمین نزدیک یکدیگرند, ما همیشه یک طرف ناهید را می بینیم.

  •  فازها

 موقعی که از تلسکوپ به ناهید نگاه می کنیم، متوجه می شویم که ناهید از نظر اندازه و شکل تغییراتی می کند. این تغییرات ظاهری فاز نامیده می شود و به فازها یا گام های ماه شبیه است.

  •    سطح و جو
 به این ترتیب آنها متوجه شده اند که سطح ناهید بسیار داغ و خشک است. هیچ آب مایعی در این سیاره وجود ندارد. چون گرمای زیاد باعث می شود که هر مایعی در ناهید بجوشد.
  •  اولین فضاپیمایی که به ناهید رفت

 ونرا3 (Venera3 ) اولین فضاپیمایی بود که به ناهید رسید. این فضاپیمای اتحاد شوروی سابق در سال 1965 به ناهید فرستاده شد. در سال 1966 به ناهید رسید و کپسولش با چتر نجات روی سیاره فرود آمد. اما درست قبل از این که به جو وارد شود تماس با این فضاپیما قطع شد. برای کسب اطلاعات در زمینه سفرهایی که به ناهید انجام شده

 
/ 2 نظر / 13 بازدید
ایران اس ام اس پنل

ارسال و دريافت اس ام اس را در اينترنت تجربه كنيد. به راحتي مي توانيد شما نيز با داشتن يك سرويس اس ام اس در ايران اس ام اس پنل به صورت اينترنتي پيامك هاي انبوه ارسال و يا دريافت كنيد . هزينه استفاده ساليانه از اين سرويس تنها 25 هزارتومان مي باشد و هزينه هر اس ام اس نيز تنها 102 ريال مي باشد . مناسب براي شركت ها - كارخانجات - مدارس - دانشگاه ها - شركت ها - روابط عمومي ها - پزشكان - باشگاه ها - مساجد و بسياري از مكان ها و جاهاي مختلف . بدون نياز به سيم كارت يا اتصال به اينترنت . تلفن هاي دفتر مركزي : 6092520 - 6084523 - 7267217 - 0511 نمابر و صندوق صوتي : 09388002972 وب سايت : http://iransmspanel.ir ابتدا نسخه آزمايشي را ببينيد و سپس براي خريد اقدام كنيد : http://iransmspanel.com نام كاربري و رمز عبور هردو : demo براي خريد مي توانيد با تلفن هاي زير تماس بگيريد يا به وب سايت مراجعه كنيد : تلفن هاي دفتر مركزي : 6092520 - 6084523 - 7267217 - 0511 نمابر و صندوق صوتي : 09388002972 وب سايت : http://iransmspanel.ir

شرکت یگانه زنبور کاسپین

ژله رويال غذاي مخصوص ملکه بهترين فرآورده زنبور عسل توليد شده براي اولين بار در جهان توسط شرکت يگانه زنبور کاسپين موثر در درمان و پيشگيري بيماري هاي ناتواني هاي جنسي ، افسردگي ، زخم معده ، آلزايمر ، پروستات ، ام اس ، کم وزني ، تنظيم قاعدگي ، ريزش مو ، درد ، آرتروز ، ديابت ، آسم ، فشار خون ، پوکي استخوان ، کم کاري کبد براي ارتباطات بيشتر با ما تماس بگيريد.www.caspianbee.com