ارمنستان

پایتخت: ایروان         

  زبان رسمی: ارمنی ،آذری، کردی

نوع حکومت: جمهوری

 واحد پول: درام

مذهب: اکثریت ارمنی

امید طول عمر: 8/71 سال   

  رشد سالانه جمعیت: 32/.- درصد

جمعیت: 2,991,360 نفر                         

جغرافیای کشور ارمنستان

کل ارمنستان کوهستانی است , فقط 10% مساحت کشور کمتر از 1000 متر ارتفاع دارد. ü رودهای مهم: ارس، زنگه. ü بلندترین نقطه: کوه آراگاتس، 4090 متر. ü آب و هوا: ارمنستان آب و هوایی خشک با اختلاف محلی بسیار به دلیل میزان ارتفاع و دیگر عوامل دارد.

 

 

شهرهای مهم: کوماری, کاراکلیس
مساحت: 79800 کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: 40 درجه شمالی و 45 درجه غربی

حکومت

259 عضو مجمع و رئیس جمهور اجرایی با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌شوند. قرار است قانون اساسی جدیدی تدوین گردد. ü احزاب عمده سیاسی عبارتند از: • جنبش ملی ارمنستان • اتحاد برای خودمختاری ملی (ملی گرای افراطی) و فدراسیون انقلابی ارمنستان

عضویت: سازمان ملل متحد، جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع،کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا

تاریخ معاصر

روسیه ارمنستان شرقی را بین 1813 و 1828 به دست آورد. ارمنستان غربی تحت حکومت عثمانیها مورد آزار قرار گرتف و در 1896 و دوباره در 1915 دستخوش قتل عام در مقیاسی بزرگ شد. طی جنگ جهانی اول ترکیه نزدیک به 000/000/2 ارمنی را که مظنون به طرفداری از روسیه بودند به سوریه و بین النهرین تبعید کرد. بازماندگان این واقعه در اروپا و ایالات متحد امریکا پراکنده شدند. به دنبال از هم پاشی روسیه تزاری، ارمنستانی مستقل به مدت کوتاهی (1918 تا 1922) ظهور کرد، ولی بر سر مالکیت زمین با تمامی همسایگانش با جنگ روبرو شد. در 1922 ارمنستان به بخشی از جمهوری ماوراء قفقاز شوروی و در 1936 به صورت جمهوری مجزایی در اتحاد جماهیر شوروی تبدیل گشت. پس از کودتای نا موفق کمونیستها در مسکو (سپتامبر 1991) ارمنستان اعلام استقلال کرد و در زمان انحلال شوروی (دسامبر 1991) از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شد. از 1990 نیروهای آذری و ارمنی بر سر حاکمیت قره باغ علیا درگیر کشمکش خشونت باری بوده‌اند. این سرزمین که اکثریت جمعیت آن را ارمنیان مسیحی ارتودوکس تشکیل می‌دهند در محاصره آذریهای شیعه قرار دارد.

دفاع

کل نیروهای مسلح: این آمار موجود نیست. خدمت سربازی : 2 سال.

آموزش

میزان باسوادی : این آمار موجود نیست. سنین تحصیل اجباری: 5 تا 15 سال. تعداد دانشگاه: 1 دانشگاه و 1 پلی تکنیک.

اقتصاد

بخش صنعتی متنوع است و شامل صنایع شیمیایی، فلزی، نساجی، ابزارهای دقیق و فرآوری غذایی است. پروژه‌های بزرگ نیروی هیدروالکتریک و آب برای کشاورزی را تأمین می‌کنند. اقداماتی برای ایجاد اقتصاد بازار انجام شده، ولی محاصره مؤثر آذریها اقتصاد را ویران کرده است.                                                                      

 

 

/ 0 نظر / 12 بازدید