مصرف مواد قندی مصنوعی در سحر علت اصلی بروز سردرد و کاهش تمرکز است

سلامت نیوز: عضو مرکز تحقیقات بیوشیمی و تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مصرف مواد قندی مصنوعی در وعده سحری موجب ایجاد احساس کسالت، سردرد و کاهش تمرکز می‌شود.

به گزارش ایسنا دکتر محمد صفریان با اشاره به این‌که مصرف مواد قندی مصنوعی همچون انواع شیرینی، زولبیا و بامیه موجب نوسان در قند خون می‌شود، اظهار داشت: روزه داران بهتر است از مصرف مواد قندی مصنوعی در وعده سحر بکاهند و به جای آن از مواد غذایی حاوی پروتئین و دارای فیبر همچون حبوبات و برنج‌های مخلوط به دلیل آزاد کردن تدریجی انرژی و قند و حفظ مطلوب مایعات استفاده کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: خوردن میوه، سبزی یا سالاد بدون سس در وعده سحر بهترین راهکار برای تامین املاح و ویتامین‌های مورد نیاز بدن و پیشگیری از تشنگی به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: افرادی که از کم خونی رنج می‌برند، در صورت روزه گرفتن باید از موادی که حاوی آهن است مانند گوشت قرمز و خشکبار مانند برگه‌ زردآلو و مغزها به شکل خام استفاده کنند.

استادیار گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اهمیت بهداشت فردی و غذایی در ماه رمضان گفت: در ماه رمضان، رعایت بهداشت فردی و غذایی امری مهم و ضروری بوده و بهتر است به منظور استفاده معنوی از این ماه پربرکت، روزه‌داران بر این امر توجه لازم را داشته باشند.

صفریان بیان کرد: شستن کامل دست‌ها و وسایل مورد استفاده برای طبخ و آماده‌سازی غذا و استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای شستن سبزیجات و میوه‌ها از جمله موارد حائز اهمیت در این ماه است.

وی خاطرنشان کرد: جداسازی مواد خام و پخته که عامل انتقال میکروب‌ها به یکدیگر می‌شود و انتقال مواد غذایی به ظروف درب دار از جمله نکاتی است که باید در بحث سلامت مواد غذایی به آن توجه کرد.

 

http://salamatnews.com

/ 1 نظر / 15 بازدید
زیست شناس کوچک

سلام ... چه قدر جالب موضوع وبلاگت تقریبا با وبلاگ من مثل همه ... خوش حال می شم اگه به وبلاگ من هم سری بزنی علی موچولو[خداحافظ]